Preparing our budget: vídeo completo


Price a product to sell it, is not easy. Calculate how much you are going to charge for a product, it's complicated, and a lot. Maybe you have even rejected, more than once, selling your products for fear of not knowing what to charge. I created this lesson because I know you need it and because I am sure it will help you from now on., with any artisan product you want to sell. So this lesson is gold.

We already have our Briefing, We already know what our client needs. And we already have the reservation conditions accepted and paid. What's next? Well, it's time to budget everything that will go on the sweet table and in the decoration..

VALUE YOUR WORK

The first thing you have to do is evaluate your work yourself.. Artisanal products are unique products, and that we ourselves are the first who have to learn to value them so that. when calculating costs and setting a price, it doesn't seem excessive to us.

Many times what we want, and that's it, is that someone from outside comes and tells us that magic number to which we have to sell our product. But, let me tell you, It would be a real mistake if you put a price on your products without first calculating everything that I am going to explain to you below..

There are many variables that must be taken into account and you have to adjust to your particular situation., that will always be different from the situation that others may have. We are going to take as an example an element of a candy bar so that you understand how you have to work this process..

Los 4 factors that you should take into account to calculate your price:

  • Fixed costs: They are those costs that we are going to have regardless of the sales we have, that is to say, we are going to have to pay them yes or yes. Talk later, among others, of the self-employed quota, the internet quota, the light, electricity, monthly web maintenance fees, quotas from other platforms, etc.
  • Variable costs: They are those costs that do depend directly on the sales you have, and will be increased depending on the products you sell. These costs will generally be associated with the production of the parts., of the balls in this case, For example: the spheres, ties, the fillings, the vinyl, The jingle bells, the ropes, etc.
  • Labour: This cost is one of the most important when calculating our price, since it is a cost that is not usually taken into account and is the one that subtracts the most margin from the final profit. Is very habitual “give him the kick” at this cost for the simple reason that Since I love what I do, I don't mind putting in hours at my job.. ¡¡¡¡ERROR!! Please, don't fall for this, It will lead you directly to ruin and you will end up truly unmotivated.. It is very important that you have calculated your cost – labor hour, and we are going to work on them in this lesson.
  • Margin or profit: is the percentage that we apply after having calculated all the production costs of the product. Because we can never set a sales price lower than the sum of production costs because, so, it would be costing us money, OMG!!! Let's not change time for money.

We start from the main base to start setting a price:

Fixed costs + Variable costs + Labour

This is the minimum we have to charge to avoid charging below the production cost of our product..

Put a price on your handmade product.

Te he preparado un vídeo muy visual en el que explico cómo poner precio a tu producto artesanal desde 0. Esta fórmula vale tanto para una chocolatina, como para un atrapasueños, como para una vela artesanal. Siguiendo las pautas que te doy vas a poder trabajar desde YA en tus precios. I recommend you to:

  1. Veas el vídeo atentamente.
  2. Nada más ver el vídeo, cojas lápiz y papel y hagas el ejercicio completo con uno de tus productos.

Inside video:


I leave you the exercise templates so you can work with them.

I leave you the templates in two formats:

PDF 👉 DOWNLOAD HERE.

CANVA 👉 DOWNLOAD HERE.

👇👇👇👇👇👇👇👇

If you don't know how to download a Canva template and save it to your Canva, here's a tutorial:

How to copy the templates to your Canva

Start typing to see products you are looking for.